Ciąża to specjalny okres w życiu kobiety. W organizmie zachodzą zmiany adaptacyjne, które pozwalają na prawidłowy rozwój płodu w łonie matki. Każda kobieta pragnie, aby jej dziecko rozwijało się jak najlepiej i urodziło zdrowe. Każda chciałaby mieć gwarancję, że tak będzie. Mój gabinet, aby zaspokoić potrzeby kobiet ciężarnych, przykłada do tego najwyższą uwagę.
Prawidłowa opieka nad przyszłą mamą jest dla mnie priorytetem, dlatego kobieta ciężarna w moim gabinecie ma zapewniony panel wszystkich zalecanych rekomendacjami badań laboratoryjnych oraz wykonanie badań prenatalnych. Zapewniam adekwatną opiekę, gwarantując prowadzenie ciąży zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, a wysoka jakość i staranność przeprowadzanych badań, zarówno fizykalnych, jak i ultrasonograficznych gwarantuje kompleksowość podejścia.
Prowadzę również ciąże wysokiego ryzyka, ciąże bliźniacze zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi wykonywania badań USG w ciążach jedno- i dwukosmówkowych. W przypadku nieprawidłowości w przebiegu ciąży lub wad płodu wykonuję diagnostykę inwazyjną w placówkach kontraktujących z NFZ.
W razie konieczności leczenia wewnątrzmacicznego konsultacje w dedykowanym ośrodku.
Badanie trójwymiarowe 3D to statyczny obraz uzyskany na podstawie analizy 3 przekrojów w obrazowaniu 2D. Następnie tzw. renderowanie pozwala uzyskać obraz objętościowy, czyli ten, który widzimy na ekranie monitora aparatu USG.
Badanie trójwymiarowe 4D to obraz dynamiczny w czasie rzeczywistym. Różnica między badaniem 3D a 4D polega zatem na dynamice obrazu.
Oczywiście najchętniej oglądane obrazy w technice 3D/4D to obrazy płodu w macicy. Obejrzenie twarzy nienarodzonego dziecka, nierzadko wykonującego ruchy mimiczne, to niebywałe przeżycie dla przyszłych rodziców.
Jednak badania 3D to nie tylko piękne buźki dzieci. Obrazowanie 3D to również bardzo dobre narzędzie diagnostyczne do oceny struktur mózgowia oraz układu nerwowego, co ma niebagatelne znaczenie przy rozpoznawaniu rozszczepów kręgosłupa i wykonania neurosonografii u płodu. Badanie trójwymiarowe wykorzystujemy między innymi do oceny jamy macicy przy wadach strukturalnych typu macicy dwurożnej oraz dla zobrazowania położenia wkładki wewnątrzmacicznej.
Badanie trójwymiarowe płodu przy optymalnych warunkach obrazowania jest możliwe do wykonania na każdym etapie ciąży. Niemniej jednak najlepiej robić je po 24-26 tygodniu.
W gabinecie istnieje możliwość nagrania zdjęć oraz filmów 4D na pendrive, co stanowi niesamowitą pamiątkę dla przyszłych rodziców. Dla Pacjentek prowadzących ciążę w naszym gabinecie badanie 4D wraz z dokumentacją zdjęciową jest dostępne na każdej wizycie bezpłatnie.
Bardzo duże znaczenie w ocenie ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego ma pomiar długości kanału szyjki macicy. Jest to również istotne badanie w kontekście kwalifikacji do założenia profilaktycznego szwu okrężnego na szyjkę macicy. Aby badanie było miarodajne, pomiar długości kanału szyjki musi być wykonany prawidłowo technicznie.
Do badania powinny zostać spełnione pewne wytyczne:
Pomiar długości kanału szyjki w ciąży pojedynczej niepowikłanej wcześniejszym porodem przedwczesnym jest najbardziej miarodajny diagnostycznie i powinien być wykonany między 22 a 24 tygodniem ciąży. Pomiar długości kanału szyjki w ciąży obarczonej porodem przedwczesnym w wywiadzie najlepiej wykonywać od 14 do 16 tygodnia ciąży.
Minimalna wartość pomiaru szyjki na poziomie 24 tygodnia ciąży powinna wynosić 25mm.
Posiadamy certyfikat Londyńskiej Fundacji Medycyny Płodu (FMF) w zakresie oceny długości szyjki macicy.
Krążenie maciczno-łożyskowe odpowiedzialne jest za prawidłowy transport krwi między matką a płodem. Przepływ dopplerowski w naczyniach płodowych oraz tętnicach macicznych służy kontroli dobrostanu płodu oraz jest wykorzystywany do oceny ryzyka wystąpienia a także monitoworania nadciśnienia ciążowego, preeklampsji, zagrażającego obumarcia oraz zahamowania wzrastania płodu (IUGR).
Ocena przepływu przez przewód żylny (DV) oraz zastawkę trójdzielną serca płodu stanowi standard badania prenatalnego pierwszego trymestru ciąży.
W trakcie trwania ciąży następuje regularny spadek oporu oraz wzrost przepływu w tętnicach macicznych. Swiadczy to o prawidłowej inwazji trofoblastu w obręb tętnic spiralnych. Fizjologiczne wcięcie wczesnorozkurczowe tzw. NOTCH utrzymuje się do ok 24-26 tygodnia ciąży. Po tym okresie zanika, następuje dalszy spadek oporu oraz wzrost przepływu krwi.
Wykazano, że nieprawidłowy przepływ w tętnicach macicznych jest związany z wystąpieniem takich powikłań jak:
Ocena przepływu dopplera w tętnicach macicznych powinna stanowić aktualnie standard w badaniu prenatalnym pierwszego trymestru ciąży i wraz z oceną stężeń białka PAPPA i beta HCG być podstawą do kalkulacji ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz zaburzeń wzrastania płodu.
Charakterystyczne spektrum przepływu stanowi wysoka fala skurczowa oraz wzrastająca w przebiegu ciąży fala rozkurczowa, która pojawia się fizjologicznie od 14 tygodnia ciąży. We wcześniejszym okresie brak przepływu rozkurczowego w tętnicy pępowinowej jest normą.
Wraz z rozwojem ciąży następuje spadek wartości wszystkich wskaźników przepływu krwi w związku ze zmniejszającym się oporem w krążeniu maciczno-łożyskowym. Jeśli przepływ w tętnicy pępowinowej jest nieprawidłowy stwierdza się podwyższone indeksy oporu przepływu, następnie zanik fali rozkurczowej ( AEDV) a w przypadku dalszego pogłębiania patologii dochodzi do odwrócenia prędkości końcowo-rozkurczowej (REDV). Zmiany te stanowią objawy zagrożenia płodu i w przypadku ich wystąpienia prowadzą do obumarcia ciąży.
Charakterystyczne spektrum przepływu stanowi wysoka fala skurczowa i niska fala rozkurczowa. Obniżenie fali skurczowej oraz wzrost fali rozkurczowej świadczy o spadku oporu przepływu oraz centralizacji krążenia i anemii u płodu. Redystrybucja krążenia polega na zwiększeniu krążenia mózgowego oraz zmniejszeniu krążenia obwodowego.
Istotne znaczenie w ocenie zagrożenia życia płodu ma pomiar wskaźnika mózgowo-pępowinowego (CPR). Za nieprawidłowe wartości uznaje się wynik < 1,08. Pomiar szczytowej prędkości skurczowej (PSV) przepływu w tętnicy środkowej mózgu ma nieocenione znaczenie dla diagnostyki anemii u płodu w przypadku konfliktu serologicznego.
Przepływ przez tętnice pępowinowe oraz tętnice mózgowe stanowi złoty standard w ocenie dobrostanu płodu zarówno w ciąży fizjologicznej jak i w przypadku zaburzeń wzrastania płodu. W gabinecie badanie wykonujemy rutynowo u każdej ciężarnej po 25 tygodniu ciąży.
Badania dopplerowskie przepływów w naczyniach płodowych stanowią również podstawę diagnostyki ultrasonograficznej w ciążach bliźniaczych, zwłaszcza jednokosmówkowych.